Aansprakelijkheid van medewerkers bij ondertekening van overeenkomsten van de vennootschap

Op 1 januari 2025 trad het nieuwe boek 6 BW betreffende buitencontractuele aansprakelijkheid in werking. In dit nieuwe boek 6 BW wordt de quasi-immuniteit van de uitvoeringsagent afgeschaft.  Dit heeft tot gevolg dat een uitvoeringsagent of hulppersoon voortaan rechtstreeks buitencontractueel kan worden aangesproken door de medecontractant van zijn opdrachtgever.

Hierdoor zullen ook de bestuurders van een vennootschap rechtstreeks buitencontractueel aansprakelijk gesteld kunnen worden door de medecontractant van de vennootschap indien die laatste zijn contractuele verbintenissen niet zou nakomen.. De persoonlijke aansprakelijkheid van de bestuurder vereist uiteraard wel dat de bestuurder van de vennootschap effectief een eigen fout begaan heeft.  Een contractuele tekortkoming in hoofde van de vennootschap leidt met andere woorden niet automatisch tot aansprakelijkheid van de bestuurder van de vennootschap.

Aangezien het nieuwe boek 6 BW op dit punt van aanvullend recht is, is het partijen toegestaan om contractueel andersluidende afspraken te voorzien. In een overeenkomst kan voorzien worden dat de contractanten zich ertoe verbinden om geen buitencontractuele aansprakelijkheidsvordering in te stellen tegen de ondertekenende bestuurders van de medecontractant voor contractuele fouten van de vennootschap-medecontractant.

Lieve Dehaese, Jessie Deckmyn, Jirte Forier en Sofie Swinnen zijn onze advocaten gespecialiseerd in ondernemingsrecht
Contacteer ons telefonisch, per mail of boek digitaal een afspraak.

Jirte Forier
Advocaat - Associate

Lieve Dehaese
Advocaat-Founding Partner
DEHAESE & DEHAESE Advocatenkantoor

Deel via: